Typy ekologických známek Francie

Typy ekologických známek pro Francii

V této sekci vás seznámíme s typy ekologických známek, které v rámci žádosti o vydání francouzské ekologické známky Francie „Crit'Air“ můžete získat. Také vám řekneme, jak si známku objednat a kam ji nalepit.

 

Šest typů ekologických známek

Francie představila celkem šest typů ekologických známek. Ty se liší na první pohled především barvou, a tak zařazují vaše vozidlo do jedné z šesti kategorií úrovně znečišťování životního prostředí a umožňují policii uvnitř ekologické zóny snadnou kontrolu. Každá známka je vydána na základě velkého technického průkazu vozidla pro konkrétní vozidlo a říká, jak moc je váš vůz hlučný a šetrný k ovzduší.

Typy ekologických známek „Crit'Air“ ve Francii:

 

Známka označující ve Francii nejekologičtější vozidla získala zelenou barvu. Na takovou známku ovšem dosáhnou pouze elektromobily. Naopak automobily označeny známkou s šedou barvou jsou nejméně ekologické. Automobily vyrobené před rokem 1997 a motocykly vyrobené před rokem 2000 nezískají známku žádnou. Barvy ostatních francouzských známek jsou (v pořadí od nejméně ekologických) vínová, oranžová, žlutá a fialová. Všechny typy ekologických známek si můžete prohlédnout na obrázku níže.

V horní části každé ekologické známky naleznete francouzský nápis „Crit'Air“. Ten je pro ekologické zóny ve Francii typický a najdete ho na dopravních značkách označujících začátky a konce ekologických zón. Více o dopravních značkách a ekologických zónách ve Francii se dočtete v sekci Ekologické zóny Francie.

 

Objednávka francouzské ekologické známky „Crit'Air“

Ekologickou známku pro Francii, která vám umožní bezproblémový vjezd do centra Paříže a dalších měst, objednáte snadno online. Potřebujete pouze velký nebo malý technický průkaz od vašeho vozidla. Francouzské ekologická známka vám přijde poštou do 7 dní. Poštovné je zdarma.

Obdobně snadno jako ekologickou známku Francie můžete objednat i ekologickou známku Německa či ekologickou známku Rakouska. Ekologická známka má vždy neomezenou platnost pro SPZ vozidla, na které byla vystavena, a platí pro celou Francii.

 

Kam ekologickou známku umístit

Ekologická plaketa Francie se umísťuje na čelní sklo vašeho vozu, a to do pravého horního nebo dolního rohu. Nalepit ji tak můžete například vedle dálniční známky.

Jakmile známku nalepíte, můžete bez starostí vyrazit na cestu. Ekologická známka vás opravňuje ke vjezdu do centra Paříže a dalších ekologických zón ve Francii, a to dle typu ekologické známky, na kterou vaše vozidlo dosáhlo.

 

Chystáte se autem do Francie?

Získejte Crit Air pro Paříž, Grenoble a další města. Doručení ZDARMA do 14 dní!