Ekologické zóny v Paříži

EKOLOGICKÁ ZÓNA PAŘÍŽ

Paříž se stala prvním městem Francie, které přišlo se zavedením ekologických zón. Nejde přitom o velké překvapení. V jiných státech Evropy to vždy bylo hlavní město, které šlo příkladem ostatním.

 

Vyžadovaný typ ekologické známky v Paříži: Alespoň Crit'Air 5

CritAir sticker France

 

Více o typech ekologických známek se dočtete v sekci Typy ekologických známek.

 

Ekologické zóny v Paříži pouze od pondělí do pátku

Paříž se o omezení provozu ve městě, snížení hluku a zlepšení ovzduší snažila už dříve. Od září 2015 totiž platí zákaz vjezdu do města týkající se všech autobusů a nákladních vozidel nad 3,5 tuny s datem výroby před 1. říjnem 2001. Tento zákaz platí každý den včetně víkendů, a to v době od 8 hodin ráno do 8 hodin večer.

Zákaz vjezdu do města byl v roce 2016 rozšířen i na řidiče starších automobilů vyrobených před rokem 1997 a motorek vyrobených před rokem 2000. Taková vozidla totiž nedosáhnou ani na šestý, nejnižší stupeň ekologických známek. Ve Francii je přitom celkem šest typů ekologických známek, přičemž ten nejvyšší typ získají pouze elektromobily.

Pozor: permanentní ekologická zóna je i v širším okolí Paříže.
Více informací ohledně ekologické zóny Grand Paris naleznete zde.

 

Mapa ekologické zóny ve městě Paříž

Navigovat

zobrazit možnosti skrýt možnosti

 

Platnost ekologických zón v Paříži

Pro autobusy kategorie M2 a M3 a nákladní vozy kategorie N2 a N3

Po celý týden od 8.00 – 20.00

Pro osobní vozidla M1, N1 a motocykly

Pondělí – Pátek od 8.00 do 20.00

Pojedete-li tedy do Francie osobním autem, pamatujte, že ekologické zóny se vás týkají pouze ve všední dny.

 

 

Pro zahraniční řidiče platí ekologické zóny od 1. 2. 2017

Zatím není jasné, jak Paříž a obecně Francie budou ekologické zóny zpřísňovat. Například v Německu je totiž běžnou praxí, že se postupně zakazuje vjezd do města méně ekologickým vozidlům, až zůstanou pouze ta nejekologičtější. Je pravděpodobné, že i zde bude snahou měst vyhnat řidiče starších vozidel.

Povinnosti mít na čelním skle automobilu nalepenou ekologickou známku při vjezdu do ekologické zóny platí i pro zahraniční vozidla a to od 1.2. 2017, bez výjimky.

 

Pokuta ve výši 68 Eur

Ekologické zóny Paříž bere velice vážně, o čemž svědčí postihy, které hrozí za nedodržení povinnosti mít na čelním skle automobilu nalepenou ekologickou známku. Zatímco zpočátku policie na přestupek pouze upozorňovala, od ledna 2017 uděluje vysoké pokuty. Ty se v případě, že se s automobilem budete pohybovat v ekologické zóně bez známky, vyšplhají na 68 Eur. Koupě ekologické známky se vám tedy určitě vyplatí. Známka má pro vaše vozidlo neomezenou platnost a je platná pro cestování po celé Francii.

 

Řízení v Paříži

Chystáte se autem do Paříže?

Zahraniční automobily musejí být od 1. 2. 2017 označeny ekologickou známkou – crit'air. Povinnost vylepení crit'air Paříž časově omezuje od pondělí do pátku, od 8:00 do 20:00. Ve Francii rozlišují 6 typů známek, přičemž vjezd do Paříže je povolen osobním dieselovým vozidlům v kategoriích 1 až 4 a osobním benzinovým vozidlům v kategoriích 1 až 3. Při nedodržení pravidel riskujete pokutu ve výši 68 až 375 euro.

Do ekologické zóny Paříž spadá celá vnitřní část města ohraničená silničním obchvatem Boulevard périphérique.

 

Objednejte si ekologickou plaketu do Paříže a my vám ji doručíme do 14 dní zdarma!

Známka má neomezenou časovou platnost a lepí se do pravého dolního rohu předního skla.

CHYSTÁTE SE AUTEM DO PAŘÍŽE?

Získejte Crit Air pro Paříž, Grenoble a další města. Poštovné ZDARMA!