Ekologické zóny Francie

I když byly ekologické zóny ve Francii zavedeny až v roce 2016, Francie s ochranou životního prostředí i tak začala dříve než většina evropských zemí. Francouzské ekologické zóny mají navíc několik zvláštností, které třeba z Německa či Rakouska neznáme.

 

Pozorně si proto pročtěte následující text o francouzské "Crit'Air":

Značení ekologických zón ve Francii

Ekologické zóny ve Francii se nazývají „Zones à Circulation Restreinte“, nebo zkráceně ZCR. Ekologická známka se ve Francii nazývá "Crit'Air" – tento nápis naleznete na každé ekologické známce v její horní části.

Ekologické zóny mohly začít platit díky vyhlášce z června 2016. Ekologické zóny jsou obdobně jako v ostatních státech plně v kompetenci konkrétního města, které zavedení zóny zvažuje. Každé město si tak určí, zda řidiči pro vjezd do centra a jeho okolí musí mít ekologickou známku či nikoliv a případně jakého nejnižšího typu musí známka být. Po Paříži, která zavedla ekologické zóny v červenci 2016, lze očekávat narůst dalších měst, do kterých se bez ekologické známky nalepené na čelním skle vašeho vozidla nepodíváte.

Ekologické zóny jsou ve Francii značeny dopravními značkami. Nemělo by se vám tak stát, že do zóny vjedete omylem a dostanete vysokou pokutu, což hrozí třeba v Rakousku, kde na začátek ekologické zóny žádná značka neupozorňuje.

Dopravní značky, které ve Francii označují začátek a konec ekologické zóny:

Pro koho ekologické zóny ve Francii platí

Ekologické zóny Francie mají několik zvláštností, které neznáte třeba ze sousedního Německa či Rakouska, i pokud je navštěvujete častěji. První z nich je platnost ekologických zón. Ta se totiž po jejich zavedení týkala pouze francouzských řidičů, lépe řečeno všech automobilů s francouzskou poznávací značkou. Ekologické zóny pro cizí vozidla jsou platné od 1. 2. 2017. Od tohoto data tedy pro návštěvu Paříže a dalších francouzských měst potřebujete ekologickou známku.

Ekologické zóny Francie - Mapa

Navigovat

zobrazit možnosti skrýt možnosti

Ekologická známka je potřebná jen v určitý čas

Druhou zvláštností ekologických zón ve Francii je možnost jejich časového omezení. Dopravní značka může kromě začátku ekologické zóny informovat také o tom, kdy je taková značka platná. Příkladem může být třeba informace „od 8 ráno do 8 večer“. To pak znamená, že v uvedenou dobu je třeba mít na automobilu před vjezdem do zóny nalepenou ekologickou známku. Mimo tuto dobu se však v zóně můžete pohybovat bez omezení i bez ekologické známky!

Časové úseky jsou pro Francii velmi typické. Obdobnou situaci známe už od roku 2015 z Paříže, do které mají autobusy a nákladní automobily nad 3,5 tuny a datem uvedení do provozu starším 1. října 2001 vjezd zakázán právě v době od osmé ranní do osmé večerní. Ekologická známka je tak dalším prostředkem pro omezení provozu ve městech.

Stejně jako zavedení ekologických zón je plně v kompetenci města, tak francouzská města rozhodují i o případném časovém úseku, kdy budou zóny platit.

Vysoké pokuty

Za vjezd do ekologické zóny bez ekologické známky vám hrozí vysoká pokuta. Ať už jedete do Francie poprvé nebo tam jezdíte pravidelně, ekologickou známku si rozhodně pořiďte. Díky časově neomezené platnosti vám bude sloužit napořád.

Po zavedení ekologických zón v Paříži byla ustanovena přechodná doba. Policie tak nejprve řidiče na povinnost mít vylepenou ekologickou známku pouze upozorňovala. Nyní už se ale vjezd do ekologické zóny bez ekologické známky pěkně prodraží. Od října 2016 byla udělována pokuta 35 Eur, od ledna 2017 dokonce 68 Eur. Postihy pro nepořádné řidiče se budou postupně zpřísňovat.

Více informací o Crit'Air ekologické známce naleznete v sekci Ekologická známka Francie.

CHYSTÁTE SE AUTEM DO FRANCIE?

Získejte Crit Air pro Paříž, Grenoble a další města. Doručení ZDARMA.