Zákaz dieselů v Německu

Zákaz dieselů v Německu

Naftová auta se výraznou měrou podílí na znečišťování ovzduší, a proto řada německých měst zvažuje přísnější omezení pro jejich vjezd. Tzv. modrou zónu, kam smějí vjet pouze dieselová vozidla splňující emisní normu Euro 6, plánují jako první zřídit města Hamburg a Stuttgart. O jejich zavedení a zákazu dieselů v blízké budoucnosti diskutují i další města, včetně Berlína, Kolína, Essenu a Mnichova.

Zelenou plaketu si již nyní musíte vylepit na čelní sklo vozidla při vjezdu do naprosté většiny německých měst, ať už vlastníte auto na naftový, nebo benzinový pohon.

Diesely s normou Euro 6 zatím z obliga

Většina omezení by neměla postihnout naftová auta, která splňují emisní normu Euro 6, jež vstoupila v platnost v září 2014. Pro srovnání – těch je v Německu přibližně 2,7 milionů z celkových 15 milionů osobních aut s dieselovým motorem.

Situace je však komplikovanější a ani majitelé vozů s Euro 6 nemají úplnou jistotu. Dle průzkumů totiž novější auta s Euro 6 často produkují více oxidu dusičitého než auta spadající do tříd Euro 4 a Euro 5, což může přinést další diskuse a restrikce.

Zákaz dieselů v Hamburgu

Vjezd do silničního úseku Max-Bauer-Straße a ulice Stresemannstraße v centru Hamburku bude pravděpodobně povolen pouze dieselovým vozidlům splňujícím normu Euro 6 s modrou ekologickou plaketou. V případě ulice Stresemannstraße by se omezení měla týkat pouze nákladních vozidel – osobním autům spadajícím do Euro třídy 5 bude vjezd prozatím povolen.

 

Zákaz dieselů ve Stuttgartu

Také město Stuttgart chce výrazně zpřísnit podmínky pro vjezd dieselových automobilů. Jejich přesné znění však zatím není známo, o změnách vás budeme informovat.

Modrá zóna ve Stuttgartu by měla zahrnovat většinu území města. V prvotní fázi, od 1. 1. 2019, se plánuje zákaz vjezdu těm dieselovým vozidlům, která nedosahují třídy Euro 5. Od 1. 9. dojde pravděpodobně k dalším úpravám.

 

Zelená plaketa je podmínkou vjezdu do většiny měst

Vjezd do Berlína, Frankfurtu, Mnichova a dalších německých měst je už nyní povolen pouze vozidlům se zelenou ekologickou známkou – Umweltplakette. Tato povinnost platí pro německá i zahraniční automobily. Porušení se trestá vysokými pokutami až ve výši 80 euro, tj. cca 2 200 Kč.

Navigovat

zobrazit možnosti skrýt možnosti

Chystáte se autem do Německa?

Objednejte si ekologickou známku s doručením ZDARMA!