Modrá ekologická plaketa v Německu

Modrá ekologická plaketa v Německu

Modrá plaketa má za cíl snížit koncentraci oxidů dusíku (NOx), a zlepšit kvalitu ovzduší ve městech skrze omezení vjezdu automobilů s dieselovým pohonem.

Termín zavedení modré ekologické známky zatím nebyl stanoven a zůstává ve fázi jednání.

Kdo modrou plaketu získá?

Na modrou známku by měla mít nárok ta benzinová vozidla, jež dnes splňují požadavky na zelenou plaketu. Problém může nastat u dieselových aut, pro něž budou platit přísnější pravidla. Předpokládá se, že plaketu obdrží pouze diesely s minimálním podílem na znečišťování ovzduší, jež dosáhnou na emisní normu Euro 6. Jednalo by se tedy o novější naftová auta s datem výroby od září 2015.

 

Modré ekologické zóny

Ačkoli k jejich zřízení zatím nedošlo, diskuse o modrých zónách v Německu pokračuje a do budoucna (rámcově 2019 až 2020) se s nimi počítá.

Týkat by se měly měst a obcí, kde pravidelně dochází k vysokému překračování limitů oxidů dusíku. Tyto ekologické zóny mohou mít trvalou, nebo dočasnou platnost – např. při mimořádně silné koncentraci nečistot nebo ve vybraných časových úsecích.

Jelikož by takto přísné podmínky zkomplikovaly dopravu mnoha německým občanům vlastnícím naftová vozidla, předpokládají se další úpravy podmínek, o nichž vás budeme informovat.

Nezapomeňte na povinnou zelenou známku

Už nyní jste však povinni vylepit na čelním skle ekologickou známku, tzv. Umweltplakette. Drtivá většina měst – včetně Berlína, Frankfurtu, Kolína či Mnichova – přitom povoluje vstup pouze vozidlům se zelenou ekologickou plaketou. Povinnost platí pro německá i zahraniční auta a při porušení hrozí pokuta ve výši až 80 euro, tj. cca 2 200 Kč.

Ekologickou plaketu do Německa u nás pořídíte za 499 Kč s doručením do 7 dnů k vám domů.

Navigovat

zobrazit možnosti skrýt možnosti

Chystáte se autem do Německa?

Objednejte si ekologickou známku s doručením ZDARMA.