Na co nezapomenout, než vyrazíte autem do Německa

Na co nezapomenout, než vyrazíte autem do Německa

Ať už cestujete za poznáním, na nákup nebo pracovní cestu, seznámit se s hlavními povinnostmi a pravidly pro řízení v Německu se vyplatí – a to doslova. Vyhnete se pokutám ve výši tisícovek korun, nebo i několikaměsíčnímu zákazu řízení. Pamatovat byste měli hlavně na ekologickou známku pro vjezd do měst, povinnou výbavu a dodržování rychlosti.

Ekologická známka – Umweltplakette

Co to je a k čemu slouží?

Ekologická známka (plaketa či viněta) označuje, jak moc se dané osobní či nákladní vozidlo podílí na znečištění ovzduší, a to prostřednictvím zelené, žluté nebo červené barvy plakety. Vjezd do tzv. ekologických zón (“Umwelt ZONE”) v centrech měst je povolen pouze automobilům s nízkým podílem na znečištění. Například nejpřísnější zelenou známku aktuálně získají jen majitelé novějších aut. Jakou ekologickou známku získáte, zjistíte zde. Nedodržení se trestá pokutou ve výši 80 euro, tj. cca 2 200 Kč.

Kde ji budu potřebovat?

Pokud míříte do větších německých měst, pořízení ekologické známky se nevyhnete. Ekologické zóny byly zavedeny například v Berlíně, Mnichově, Dortmundu, Frankfurtu a dalších městech, jejichž seznam se každým rokem rozšiřuje.

 

Jak ji získám?

Známku lze objednat online s poštovným zdarma a doručením do 7 dnů. Při vyplňování údajů budete potřebovat informace z technického průkazu vozidla.

Povinná výbava

Alespoň 1 reflexní vesta, výstražný trojúhelník a lékárnička jsou v Německu, podobně jako u nás, povinné. Při nedodržení zaplatíte pokutu 15 euro. Pokud cestujete v zimě, nezapomeňte na sněhové řetězy, jež jsou vyžadovány v určitých úsecích.

 

Pravidla na silnici

Přestože na dálnici v Německu platí neomezená rychlost, obecné doporučení je 130 km / h. Dodržovat samozřejmě musíte limity platné v konkrétních úsecích dálnice. Při jízdě v obcích respektujte maximální rychlost 50 km /h .

Mýtné na německých dálnicích zatím platit nemusíte. To se však má změnit v roce 2019.

Použití světel během dne povinné není.

 

Bodový systém

Také zahraniční řidiči jsou za porušení pravidel pokutování 1 až 4 body. Dosažení 8 bodů znamená zákaz řízení v Německu až na dobu 6 měsíců.

 

Alkohol

Němci jsou k alkoholu za volantem tolerantnější a povoleno je řízení s 0,5 promile. To se však nevztahuje na řidiče mladší 21 let, řidiče autobusů a kamionů a ty, kteří vlastní řidičský průkaz méně než 2 roky.

 

Telefonování a další prohřešky

Za telefonování při řízení zaplatíte 60 euro. Striktnější je také pravidlo pro zastavování na dálnici – bezdůvodné zastavení se pokutuje 30 eury, takže se určitě vyplatí počkat si na benzínovou pumpu.

Chystáte se autem do Německa?

Objednejte si ekologickou známku s doručením ZDARMA!