Na co nezapomenout, než vyrazíte autem do Rakouska

Na co nezapomenout, než vyrazíte autem do Rakouska

Ať už vyrážíte lyžovat do Alp, na prodloužený víkend ve Vídni nebo na dovolenou v Chorvatsku, tipy pro cestování autem v Rakousku vám rozhodně přijdou vhod. Naši jižní sousedé jsou pověstní neústupností při dodržování dopravních předpisů, s níž nešetří ani cizince. Aby se vám cesta zbytečně neprodražila, nezapomeňte na ekologickou plaketu, reflexní vestu, dálniční známku a potřebnou dokumentaci.

Ekologická známka – Pickerl

Co to je a k čemu slouží?

Ekologická známka označuje, jak moc se vozidla podílejí na znečištění ovzduší. Rakušané rozeznávají 6 úrovní znečištění, které reprezentuje 6 typů známek odlišených barvami. Momentálně se tato povinnost vztahuje pouze na nákladní auta kategorie N, včetně lehkých nákladních vozů N1 – což je prakticky každý firemní osobní automobil. Nedodržení se trestá vysokými pokutami, až přes 2 000 euro (tj. cca 55 000 Kč).

Kde ji budu potřebovat?

Povinnost vylepení ekologické známky platí ve Vídni, v Tyrolech, ve Štýrsku a na vybraných úsecích dálnic. Počet nízkoemisních zón v Rakousku ovšem každým rokem roste.

 

Jak ji získám?

Známku můžete objednat online s poštovným zdarma a doručením do 14 dnů. Při vyplňování údajů budete potřebovat informace z technického průkazu vozidla.

Povinná výbava

Reflexní vesta odpovídající normě EN 471 je položka, na kterou se rakouští policisté při kontrole 100% zaměří. V případě její absence vás pokuta nemine. Přestože dle zákona stačí 1 vesta pro řidiče, doporučujeme přikoupit vesty pro všechny pasažéry. Vestu totiž musí mít oblečenu každý, kdo, např. z důvodu jeho poruchy, opustí vozidlo na komunikaci.

Lékárničku a trojúhelník umístěte do kabiny auta, nikoli do kufru.

Zakázáno je používání palubních kamer.

Zimní výbava platí pro období od 1. 11. do 15. 4. a zahrnuje povinnost zimních pneumatik či sněhových řetězů.

Děti do 14 let s výškou do 150 cm musí být přepravovány na autosedačce.

 

Silniční pravidla

Dálniční známka, nalepená na předním skle automobilu, je podmínkou pro využívání rakouských dálnic. Zakoupit můžete známky s platností 10 dní, 2 měsíce nebo 12 měsíců. Pořídíte je na benzínových pumpách, ve směnárnách či na pobočkách Cash Point. Hlavně v letní sezóně s nákupem neotálejte, vyhnete se tak frontám a čekání.

 

Omezení rychlosti:

- maximální rychlost na dálnici – 130 km / h.

- maximální rychlost na silnici – 100 km / h.

- maximální rychlost v obcích – 50 km / h.

Povinnost svícení platí, podobně jako v Německu, pouze při špatné viditelnosti.

 

Alkohol

Zkušeným řidičům, kteří vlastní řidičský průkaz déle než 2 roky, je tolerováno 0,5 promile alkoholu v krvi. Pro čerstvé držitele průkazu a profesionální řidiče toto pravidlo neplatí.

 

Půjčování auta

Pakliže auto není vaše, je nutné mít u sebe písemné potvrzení o zapůjčení, a to v angličtině, či ještě lépe v němčině.

Cestujete do Rakouska autem?

Objednejte ekologickou známku do Vídně, Štýrska a dalších měst. Poštovné ZDARMA!