Na co nezapomenout, než vyrazíte autem do Francie

Na co nezapomenout, než vyrazíte autem do Francie

Francie je zemí motoristům zaslíbenou – s dálnicemi a značením, které platí za ty nejkvalitnější v Evropě. Cestování autem po Francii však klade nemalé nároky na dodržování dopravních předpisů, z nichž mnohé nemají nikde jinde obdoby. Při plánování cesty proto budete potřebovat mj. zkontrolovat povinnou výbavu, zakoupit alkohol tester a objednat plaketu pro vjezd do Paříže a dalších nízkoemisních zón.

Ekologická známka – Crit'Air

Co to je a k čemu slouží?

Ekologická známka je plaketa, vylepená na předním skle vozidla, s jejíž pomocí ve Francii a dalších zemích regulují znečišťování ovzduší a hlučnost ve městech. Francie zavedla 6 typů ekologických známek, odlišených barvami, jež odpovídají 6 různým úrovním znečištění. Typ známky závisí na stáří, modelu či motoru vozidla, vystavená plaketa se váže na konkrétní vozidlo (SPZ) a má neomezenou platnost. Pokuty za nedodržení začínají na částce 68 euro (tj. cca 1 840 Kč) a budou se navyšovat.

Kde ji budu potřebovat?

Ekologické známky jsou vyžadovány v Paříži a dalších ekologických zónách – zpravidla velkých městech.

Specifikem ve Francii je časové omezení ekologických zón. Tak například v Paříži je nutnost známky omezena na dobu od 8:00 až 20:00, od pondělí do pátku. V noci a o víkendu můžete osobním automobilem projíždět i bez známky.

Více o jednotlivých zónách čtěte ZDE.

 

Jak ji získám?

Známku můžete objednat online s poštovným zdarma a doručením do 14 dnů. Při vyplňování údajů budete potřebovat informace z technického průkazu vozidla.

Povinná výbava

Do povinné výbavy samozřejmě patří autolékárnička, výstražný trojúhelník, náhradní žárovky do světel, rezerva a reflexní vesta. Tu si musí obléci každý, kdo na dálnici vystoupí z auta, takže je dobré mít jich hned několik. Již pověstnou francouzskou specialitou je povinný alkohol tester.

 

Silniční pravidla

Dálnice ve Francii jsou zpoplatněny, mýtné platíte u brány při sjezdu z dálnice, a to hotově nebo platební kartou. Cena poplatku pro osobní automobily činí zhruba 10 euro na 100 km. Všichni cestující jsou povinni používat pásy, děti do 12 let musí sedět na autosedačce.

 

Omezení rychlosti:

- maximální rychlost na dálnici – 130 km / h.

- maximální rychlost na silnici – 90 km / h.

- maximální rychlost v obcích – 50 km /h .

 

Alkohol

135 euro – tak vysoká je pokuta za překročení limitu alkoholu v krvi, jenž činí 0,5 promile.

CHYSTÁTE SE AUTEM DO FRANCIE?

Získejte Crit Air pro Paříž, Grenoble a další města. Poštovné ZDARMA!