Crit’Air – Ekologická známka Francie

Ekologická známka Francie - Crit'Air

Francie, podobně jako Německo a další státy Evropy, zavedla systém ekologických zón a plaket. Ekologická známka, nebo též ekologická plaketa „Crit'Air“, je známka, která se stejně jako třeba dálniční známka lepí na čelní sklo automobilu. Známku si můžete objednat online s rychlým doručením k Vám domů.

K čemu ekologické známky slouží

Ekologické známky mají za úkol rozlišit ekologická vozidla šetrná k ovzduší a životnímu prostředí od těch, která ovzduší znečišťují silnou měrou, a přispívají tak ke špatným podmínkám pro život ve městě. Ekologická známka tedy reflektuje stupeň znečišťování ovzduší, a to na základě emisní třídy automobilu, která se zjišťuje z velkého nebo malého technického průkazu. Tyto dokumenty jsou proto potřebné pro online objednání ekologické známky „Crit'Air“.

Každá ekologická známka je vydávána vždy pro konkrétní vozidlo a SPZ. Známka má neomezenou platnost, takže dokud nebudete uvažovat o koupi nového vozu, nemusí vás výměna ekologické známky trápit. Jednoduše ji jednou objednáte a můžete jezdit po celé Francii.

Systém ekologických známek ve Francii člení vozidla do šesti kategorií, jimž odpovídá šest typů ekologických známek. Více o typech ekologických známek se dočtete v sekci Typy ekologických známek.

 

Ekologické zóny ve Francii od roku 2016

Ekologické zóny začaly být ve Francii zaváděny v roce 2016. V porovnání například s  Rakouskem, které ve Vídni a jejím širším okolí zavedlo ekologické zóny už v roce 2014, se Francie opozdila o dva roky. Projekt ekologických zón je však stále velmi mladý, neboť se do něj postupně zapojují další a další státy a ty stávající, jako třeba Německo, platnost ekologických zón rozšiřují na další města.

Jako první zavedla ekologické známky Paříž, a to v červenci 2016. Následovala další velká města, jako jsou Grenoble, Lyon a Marseille, jejichž seznam dále roste. Více se o ekologických zónách v Paříži dočtěte v sekci Ekologické zóny Paříž.

Ekologické zóny ve Francii se, oproti jiným zemím, vyznačují několika specifiky. Jedná se především o časové omezení platnosti některých zón, které se odvíjí od aktuální koncentrace nečistot nebo je pevně stanoveno vyhláškou. Zpočátku se povinnost vlastnit ekologickou známkuCrit'Airvztahovala pouze na domácí řidiče, tedy automobily s francouzskou SPZ. Pro zahraniční vozidla platí povinnost od 1. února 2017. Více informací o francouzských ekologických zónách najdete v sekci Ekologické zóny Francie.

Typy ekologických známek pro Francii

V této sekci vás seznámíme s typy ekologických známek, které v rámci žádosti o vydání francouzské ekologické známky Francie „Crit'Air“ můžete získat. Také vám řekneme, jak si známku objednat a kam ji nalepit.

Šest typů ekologických známek

Francie představila celkem šest typů ekologických známek. Ty se liší na první pohled především barvou, a tak zařazují vaše vozidlo do jedné z šesti kategorií úrovně znečišťování životního prostředí a umožňují policii uvnitř ekologické zóny snadnou kontrolu. Každá známka je vydána na základě velkého technického průkazu vozidla pro konkrétní vozidlo a říká, jak moc je váš vůz hlučný a šetrný k ovzduší.

Typy ekologických známek „Crit'Air“ ve Francii:

Známka označující ve Francii nejekologičtější vozidla má zelenou barvu. Na tu ovšem dosáhnou pouze elektromobily. Naopak šedá barva (5) přísluší automobilům s nejméně ekologickým pohonem. Automobily vyrobené před rokem 1997 a motocykly vyrobené před rokem 2000 nezískají známku žádnou.
Barvy ostatních francouzských známek jsou v pořadí od nejméně ekologických: vínová (4), oranžová (3), žlutá (2) a fialová (1). Všechny typy ekologických známek si můžete prohlédnout na obrázku.

V horní části plakety uvidíte francouzský nápis „Crit'Air“, který najdete rovněž na dopravních značkách na začátku a konci ekologických zón. Více se o dopravním značení a ekologických zónách ve Francii dočtete v sekci Ekologické zóny Francie.

Objednávka francouzské ekologické známky „Crit'Air“

Ekologickou známku pro Francii objednáte snadno online. Potřebujete pouze velký nebo malý technický průkaz Vašeho vozidla. Plaketa má vždy neomezenou platnost pro SPZ daného vozidla a platí pro zóny v celé Francii. Známku obdržíte poštou do 14 dnů. Poštovné je zdarma.

Stejně snadno objednáte také ekologickou známku do Německa či ekologickou známku do Rakouska. Ekologická známka má vždy neomezenou platnost pro SPZ vozidla, na které byla vystavena.

Kam ekologickou známku umístit

Ekologická plaketa se lepí na čelní sklo vozu, a to do pravého horního nebo dolního rohu, např. vedle dálniční známky.

Jakmile známku nalepíte, můžete bez starostí vyrazit na cestu. Ekologická známka Vás opravňuje ke vjezdu do Paříže, Marseille a dalších ekologických zón ve Francii v závislosti na úrovni plakety a podmínkách zóny.

Chystáte se autem do Francie?

Získejte Crit Air pro Paříž, Grenoble a další města. Doručení ZDARMA do 14 dnů!