Crit’Air – Ekologická známka Francie

Ekologická známka Francie - Crit'Air

Francie následuje ostatní státy Evropy a obdobně jako ony přichází s ekologickými známkami. Ekologická známka, nebo též ekologická plaketa „Crit'Air“, je známka, která se stejně jako třeba dálniční známka lepí na čelní sklo vašeho automobilu. Ekologickou známku si můžete objednat online, a jakmile vám přijde a vy ji na váš vůz nalepíte, bude všem jasné, do jaké kategorie vaše vozidlo patří.

K čemu ekologické známky slouží

Ekologické známky mají za úkol rozlišit ekologická vozidla šetrná k ovzduší a životnímu prostředí od těch, která ovzduší ve městech znečišťují a přispívají tak ke špatným podmínkám pro život ve městě. Ekologická známka tedy určuje úroveň znečišťování ovzduší vašim vozidlem, což je dáno úrovní emisí, a to na základě velkého technického průkazu vozidla nebo malého technického průkazu oskenovaného z obou stran. Tyto dokumenty jsou proto potřebné pro online objednání ekologické známky „Crit'Air“.

Každá ekologická známka je vždy vydávána pro konkrétní vozidlo a váže se k SPZ daného vozidla. Známka má neomezenou platnost, takže dokud nebudete uvažovat o koupi nového vozu, nemusí vás výměna ekologické známky trápit. Jednoduše ji jednou objednáte a můžete jezdit po celé Francii.

Ekologické známky ve Francii rozdělují vozidla do šesti kategorií. Existuje tedy šest typů ekologických známek. Více o typech ekologických známek se dočtete v sekci Typy ekologických známek.

 

Ekologické zóny ve Francii od roku 2016

Ekologické zóny začaly být ve Francii zaváděny v roce 2016. V porovnání například s  Rakouskem, které ve Vídni a jejím širším okolí zavedlo ekologické zóny už v roce 2014, se Francie opozdila o dva roky. Projekt ekologických zón je však stále velmi mladý, neboť se do něj postupně zapojují další a další státy a ty stávající, jako třeba Německo, platnost ekologických zón rozšiřují na další města.

Jako první s ekologickými známkami ve Francii přišla Paříž. Paříž nařizuje povinnost řidičům vlastnit ekologickou známku od července 2016. Lze předpokládat, že další města Francie, v čele například s Grenoble, budou brzy přibývat. Více o ekologických zónách v Paříži se dočtěte v sekci Ekologické zóny Paříž.

Co se týče samotných ekologických zón, Francie přišla s několika odlišnostmi, podíváme-li se směrem k námi často porovnávanému Německu či Rakousku. Zpočátku byla povinnost vlastnit ekologickou známku „Crit'Air“ zavedena pouze pro řidiče z Francie, tedy pro automobily s francouzskými SPZ. Pro zahraniční vozidla platí povinnost od 1. 2. 2017. Více informací o francouzských ekologických zónách najdete v sekci Ekologické zóny Francie.

 

Chystáte se autem do Francie?

Získejte Crit Air pro Paříž, Grenoble a další města. Doručení ZDARMA do 14 dní!

KONTAKTUJTE NÁS

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

MÁTE DALŠÍ DOTAZY?

Podívejte se na nejčastější dotazy našich zákazníků a odpovědi.