Crit’Air – Ekologická známka Francie

Ekologická známka Francie - Crit'Air

Francie následuje ostatní státy Evropy a obdobně jako ony přichází s ekologickými známkami. Ekologická známka, nebo též ekologická plaketa „Crit'Air“, je známka, která se stejně jako třeba dálniční známka lepí na čelní sklo vašeho automobilu. Ekologickou známku si můžete objednat online, a jakmile vám přijde a vy ji na váš vůz nalepíte, bude všem jasné, do jaké kategorie vaše vozidlo patří.

K čemu ekologické známky slouží

Ekologické známky mají za úkol rozlišit ekologická vozidla šetrná k ovzduší a životnímu prostředí od těch, která ovzduší ve městech znečišťují a přispívají tak ke špatným podmínkám pro život ve městě. Ekologická známka tedy určuje úroveň znečišťování ovzduší vašim vozidlem, což je dáno úrovní emisí, a to na základě velkého technického průkazu vozidla nebo malého technického průkazu oskenovaného z obou stran. Tyto dokumenty jsou proto potřebné pro online objednání ekologické známky „Crit'Air“.

Každá ekologická známka je vždy vydávána pro konkrétní vozidlo a váže se k SPZ daného vozidla. Známka má neomezenou platnost, takže dokud nebudete uvažovat o koupi nového vozu, nemusí vás výměna ekologické známky trápit. Jednoduše ji jednou objednáte a můžete jezdit po celé Francii.

Ekologické známky ve Francii rozdělují vozidla do šesti kategorií. Existuje tedy šest typů ekologických známek. Více o typech ekologických známek se dočtete v sekci Typy ekologických známek.

Ekologické zóny ve Francii od roku 2016

Ekologické zóny začaly být ve Francii zaváděny v roce 2016. V porovnání například s  Rakouskem, které ve Vídni a jejím širším okolí zavedlo ekologické zóny už v roce 2014, se Francie opozdila o dva roky. Projekt ekologických zón je však stále velmi mladý, neboť se do něj postupně zapojují další a další státy a ty stávající, jako třeba Německo, platnost ekologických zón rozšiřují na další města.

Jako první s ekologickými známkami ve Francii přišla Paříž. Paříž nařizuje povinnost řidičům vlastnit ekologickou známku od července 2016. Lze předpokládat, že další města Francie, v čele například s Grenoble, budou brzy přibývat. Více o ekologických zónách v Paříži se dočtěte v sekci Ekologické zóny Paříž.

Co se týče samotných ekologických zón, Francie přišla s několika odlišnostmi, podíváme-li se směrem k námi často porovnávanému Německu či Rakousku. Zpočátku byla povinnost vlastnit ekologickou známku „Crit'Air“ zavedena pouze pro řidiče z Francie, tedy pro automobily s francouzskými SPZ. Pro zahraniční vozidla platí povinnost od 1. 2. 2017. Více informací o francouzských ekologických zónách najdete v sekci Ekologické zóny Francie.

previous arrow
next arrow
Slider

Typy ekologických známek pro Francii

V této sekci vás seznámíme s typy ekologických známek, které v rámci žádosti o vydání francouzské ekologické známky Francie „Crit'Air“ můžete získat. Také vám řekneme, jak si známku objednat a kam ji nalepit.

Šest typů ekologických známek

Francie představila celkem šest typů ekologických známek. Ty se liší na první pohled především barvou, a tak zařazují vaše vozidlo do jedné z šesti kategorií úrovně znečišťování životního prostředí a umožňují policii uvnitř ekologické zóny snadnou kontrolu. Každá známka je vydána na základě velkého technického průkazu vozidla pro konkrétní vozidlo a říká, jak moc je váš vůz hlučný a šetrný k ovzduší.

Typy ekologických známek „Crit'Air“ ve Francii:

 

Známka označující ve Francii nejekologičtější vozidla získala zelenou barvu. Na takovou známku ovšem dosáhnou pouze elektromobily. Naopak automobily označeny známkou s šedou barvou jsou nejméně ekologické. Automobily vyrobené před rokem 1997 a motocykly vyrobené před rokem 2000 nezískají známku žádnou. Barvy ostatních francouzských známek jsou (v pořadí od nejméně ekologických) vínová, oranžová, žlutá a fialová. Všechny typy ekologických známek si můžete prohlédnout na obrázku níže.

V horní části každé ekologické známky naleznete francouzský nápis „Crit'Air“. Ten je pro ekologické zóny ve Francii typický a najdete ho na dopravních značkách označujících začátky a konce ekologických zón. Více o dopravních značkách a ekologických zónách ve Francii se dočtete v sekci Ekologické zóny Francie.


Objednávka francouzské ekologické známky „Crit'Air“

Ekologickou známku pro Francii, která vám umožní bezproblémový vjezd do centra Paříže a dalších měst, objednáte snadno online. Potřebujete pouze velký nebo malý technický průkaz od vašeho vozidla. Francouzské ekologická známka vám přijde poštou do 7 dní. Poštovné je zdarma.

Obdobně snadno jako ekologickou známku Francie můžete objednat i ekologickou známku Německa či ekologickou známku Rakouska. Ekologická známka má vždy neomezenou platnost pro SPZ vozidla, na které byla vystavena, a platí pro celou Francii.

 

Kam ekologickou známku umístit

Ekologická plaketa Francie se umísťuje na čelní sklo vašeho vozu, a to do pravého horního nebo dolního rohu. Nalepit ji tak můžete například vedle dálniční známky.

Jakmile známku nalepíte, můžete bez starostí vyrazit na cestu. Ekologická známka vás opravňuje ke vjezdu do centra Paříže a dalších ekologických zón ve Francii, a to dle typu ekologické známky, na kterou vaše vozidlo dosáhlo.

Chystáte se autem do Francie?

Získejte Crit Air pro Paříž, Grenoble a další města. Doručení ZDARMA do 14 dní!