Typy ekologických známek

Připravili jsme přehled jednotlivých typů ekologických známek a také jak poznat, jaký typ ekologické známky pro vaše vozidlo získáte. Díky tomu si pak v sekci Města, která plakety vyžadují můžete snadno ověřit, do kterých německých měst se můžete autem vydat, aniž by vám hrozila pokuta - pro vjezd do jednotlivých měst v Německu mohou být vyžadovány různé typy emisní známky.

Ekologické plakety jsou dle úrovně znečišťování ovzduší vozidlem rozděleny do čtyř emisních stupňů. Mluvíme pak tedy o čtyřech emisních stupních ekologických plaket (přičemž platí, že čím vyšší emisní stupeň, tím ekologičtější vozidlo) neboli čtyřech typech ekologických známek.

plakette

Automobily, které dosáhly na 4. stupeň ekologických plaket, jsou nejekologičtější, tedy znečišťují životní prostředí nejméně. Naopak vozidla bez plakety ovzduší znečišťují nejvíce. Většina ekologických zón povoluje vjezd automobilům pouze se zelenou plaketou, některé však povolují i vozidla se žlutou plaketou.

 

Jaký typ emisní známky získáte

Typ emisní plakety, kterou pro vaše vozidlo můžete získat, závisí právě na konkrétním vozidle. K získání ekologické známky proto potřebujete velký nebo malý technický průkaz motorového vozidla. Emisní stupeň ekologické plakety je určen podle uvedené emisní směrnice EHS/ES (předpisu EHK).

 

 

Většina dnešních automobilů s benzínovými motory, které mají třícestný katalyzátor (ten je standardem od 90. let), získá na základě údajů z Technického průkazu motorového vozidla zelenou plaketu. O poznání hůře jsou na tom ovšem automobily s dieselovými motory, které produkují jemný prach, a tak zelenou známku získají jen moderní automobily z posledních let.

Jaký typ ekologické plakety pro vaše vozidlo získáte, si můžete snadno ověřit v následující orientační tabulce (Euro stupeň představuje emisní směrnici EHS/ES z vašeho Technického průkazu motorového vozidla). Datum je rok výroby vozidla.

tabelle

 

Kam známku umístit

Německou ekologickou známku je třeba umístit na vnitřní stranu čelního skla vašeho vozidla, a to buď vpravo dolů (k dálniční známce), anebo nahoru. Poté už můžete bez obav vyrazit na cestu a vjet i do ekologických zón označených právě vaším typem ekologické známky.

 

Chystáte se autem do Německa?

Zelená plaketa během 7 dní ve Vaší schránce!